Dania i Wyspy Owcze

Prelekcja Krzysztofa Szuby.

16 maja w Czytelni Książek Własnych odbyła się prelekcja Krzysztofa Szuby na temat Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Danii, egzotycznego kierunku wypraw turystycznych.

Baner do prelekcji Krzysztofa Szuby pod tytułem Dania i Wyspy Owcze w Bibliotece Głównej AGH. Z lewej strony widok na Kościół Marmurowy w Kopenhadze. Z prawej strony widok na najwyższy szczyt archipelagu Wysp Owczych – Slaetarattindur.

Wyspy Owcze to terytorium zależne Danii, zamieszkane przez naród Farerów, posługujących się językiem farerskim, z własną flagą, hymnem, parlamentem, walutą (korona farerska) i reprezentacją piłkarską, ale wspólną z Danią polityką zagraniczną i obronną. Co ciekawe, Wyspy Owcze – w przeciwieństwie do Danii – nie są członkiem UE ani strefy Schengen. Wyspy Owcze – przez tubylców zwane w skrócie Owcami – to skupisko kilkunastu wulkanicznych wysp w połowie drogi między Wielką Brytanią a Islandią. Złośliwi dowodzą, że mieszkańcy Wysp Owczych wywodzą się od żeglarzy, którzy przed wiekami wiosłowali z Europy do Islandii, ale w tracie żeglugi okazali się zbyt słabi i zatrzymali w połowie drogi.

Krzysztof Szuba – absolwent Wydziału Elektrycznego AGH (1978), pracował jako informatyk, od kilku lat na emeryturze. Podróżnik (od 2000 roku odwiedził 70 krajów świata), górołaz (zdobywca Korony Unii Europejskiej), przewodnik po Krakowie. Miłośnik Europy, której mniej znane zakątki propaguje jako cel podróży. Prelekcja „Dania i Wyspy Owcze” mieści się w tym trendzie.

Pisano o prelekcji – „Biuletyn AGH”, 2024, nr 195-196, s. 67-68

Oprac. Monika Kucharczyk-Kubacka

Fot. Krzysztof Szuba

Scroll to Top