29 marca w godzinach 11.00-14.00 odbyło się szkolenie „Patent Jednolity i Jednolity Sąd Patentowy”, które poprowadził polski i europejski rzecznik patentowy dr Piotr Godlewski, reprezentujący kancelarię patentową JWP.
Szkolenie zorganizowane zostało przez Centrum Transferu Technologii AGH oraz Bibliotekę Główną i skierowane było do pracowników AGH, zainteresowanych zmianami prawnymi w systemie europejskiego prawa patentowego – rzeczników patentowych, wynalazców, pracowników CTT AGH oraz OIP PATLIB w BG AGH.
Szkolenie zostało przygotowane w związku z wejściem w życie z dniem 1 czerwca 2023 r. systemu patentu jednolitego, zgodnie z którym dla udzielonych patentów europejskich w tym dniu lub po tej dacie możliwe jest ubieganie się o zarejestrowanie przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) jednolitego skutku prawnego, wywieranego łącznie i w sposób automatyczny na terenie 17 państw członkowskich UE, które dotychczas podpisały Porozumienie w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego.
Państwa, które aktualnie tworzą jednolity system patentowy to: Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Portugalia, Słowenia oraz Szwecja.
Polska nie jest częścią ww. systemu, co oznacza, że uprawnieni z patentu europejskiego, zarówno „klasycznego” patentu europejskiego, jak i patentu europejskiego o jednolitym skutku, chcąc skorzystać z ochrony patentowej na terytorium RP muszą ubiegać się o nią bezpośrednio w Urzędzie Patentowym RP albo na dotychczasowej ścieżce międzynarodowej (patent europejski, EPO/tryb międzynarodowy: euro-PCT, WIPO). Pomimo nieprzystąpienia Polski do systemu patentu jednolitego, polscy zgłaszający będą mogli z niego korzystać, gdyż jest on otwarty również dla państw, które nie są tym systemem objęte.
Szkolenie przed wejściem w życie nowego systemu było niezwykle aktualne gdyż od 1 marca 2023 do 31 maja 2023 trwał 3 miesięczny okres przejściowy tzw. sunrise period, w którym zgłaszający mogli zdecydować o procedowaniu zgłoszeń w ramach starego lub nowego systemu.
Prowadzący dr Piotr Godlewski omówił kluczowe różnice między patentem europejskim a patentem o jednolitym skutku, zasady działania Jednolitego Sądu Patentowego, zapoznał obecnych z wzorem wniosku Opt-Out oraz omówił strategie obrony i egzekwowania swoich praw w nowym systemie jednolitej ochrony patentowej.
W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu uczestników, którzy otrzymali certyfikaty.
Oprac. A. Podrazik
Fot. Jacek Rzepczyński


